Çagrı Merkezi
+1 800-460-1533

Kimler Green Card Lottery Çekilişine Katılabilir? 

Green Card kapsamında Göçmenler İçin Çeşitlilik Vize Programı’nı düzenleyen kanun, çeşitlilik vizesini alabilmek için adayın lise veya dengi bir okuldan eğitim almış olması ya da en az 2 yıllık iş deneyiminin olması gerektiğini ileri sürmektedir. Buradaki lise eğitimiyle kastedilen, ABD’deki 12 yıllık eğitime eşdeğer şekilde ilk ve ortaöğretimi başarıyla tamamlamaktır. Eğer iş deneyiminiz varsa bu da U.S. Department of Labor tarafından öngörüldüğü şekliyle son 5 yıl içerisinde en az 2 yıllık bir iş deneyimi olmalıdır. Green Card'a hak kazanabilmeniz için ya en az lise eğitimi almış olmanız ya da yeterli derecede iş deneyiminizin olması gerekmektedir. Bu koşullardan herhangi birini karşılayamadığınız taktirde Green Card'a hak kazanamazsınız.

 

Birinci dereceden başvuru sahibi olarak sadece sizin bu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Eşiniz veya çocuklarınız bu koşulları yerine getirmek zorunda değildir. Green Card çekilişine aşağıdaki şartları sağlayan herkes katılabilir. Green Card çekilişine katılabilmeniz için yaş, cinsiyet vb. farklar gözetilmez. Aşağıdaki şartları karşılayan herkes istediği kadar Green Card başvurusunda bulunabilir.

Green Card başvuru koşullarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • En az lise ve dengi okul mezunu olmak, bu koşulu karşılamayanların son 5 yıl içerisinde mesleki bilgi gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmaları 
  • ABD Hükümeti tarafından belirlenen ülkelerden birinde doğmuş olmak.

ABD Hükümeti, Amerika'nın her yıl aldığı göç sayısına göre Green Card çekilişine katılabilecek ve katılamayacak ülkeleri belirler. Buna göre Türkiye'de doğmuş olanlar, Green Card başvurusuna uygun olan ülke vatandaşları arasındadır. Ancak bu ülkeler her yıl tekrar gözden geçirilmektedir ve ileri ki yıllarda Türkiye' nin hala bu listede olup olmayacağına yine Amerikan hükümeti karar verir. 

 

Green Card başvurusu yapamayacak ülkelerden birinde doğmuşsanız fakat eşiniz başvuru yapabilen ülkelerden birinde doğmuş ise, eşinizin doğduğu ülkeye göre değerlendirmeye alınmayı talep etme hakkınız bulunmaktadır. Bu talebiniz sizin ve eşinizin vizelerinizi aldıktan sonra ve aynı anda Amerika'ya giriş yapmanız durumunda geçerli olacaktır. 

 

Go to top